Karmnik dla ptaków

 

14.10.2011

 

 

 

16.06.2011

WIANKI W MALICHACH

Festyn Rekreacyjno-Sportowy "Malichy Cup\'2011"

26 czerwca w Pruszkowie, jak co roku, odbędzie się tradycyjne powitanie lata - Pruszkowskie Wianki\'2011. Tegoroczny miejski festyn, oprócz tradycyjnych już pokazów w Parku Potulickich i koncertów przy stadionie "Znicza" wzbogacą imprezy sportowe i rekreacyjne realizowane w ramach Festynu Sportowo-Rekreacyjnego "Malichy Cup".

W zielonym podpruszkowskim osiedlu Malichy, na miejscowym boisku przy ul. Spacerowej od godz. 9.00 w niedzielne przedpołudnie odbędą się m.in.:

 • biegi masowe "Pruszków biega - Malichy Run Cup" - o Puchar Prezydenta Pruszkowa, na dystansach 5.000 m i 2.000 m oraz biegi dziecięce na dystansie 500 m - o Puchar Komendanta Straży Miejskiej.
 • marsz Nordic Walking "Malichy Walk Cup" na dystansie 2.000 m
 • turniej otwarty siatkówki plażowej "Malichy Volleyball Cup"
 • turniej - pokaz gry w bule

Ponadto organizatorzy, Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy i Urząd Miasta Pruszków, zapowiadają też wszelkie atrakcje rodzinnego, piknikowego festynu oraz dobrą zabawę - będą rodzinne konkursy dla dzieci i dla dorosłych, nagrody i wiele atrakcyjnych niespodzianek. Wśród nich konkurs Poszukiwacze Skarbów, turnieje rodzinne, malowanie buziek i... asfaltu.

A wieczorem, od godz. 19.00 na skwerze nad rzeczką, u wylotu ul. Strumykowej, odbędą się sąsiedzkie "Wianki w Malichach" - w programie puszczanie wianków, potańcówka "Na Strumykowym bruku" i rodzinne ognisko.

Zapisy na imprezy biegowe i marszowe - w dniu imprezy od godz. 9.00.

Starty biegów od godz. 10.00. Bliższe szczegóły organizacyjne i programowe, w tym informacje oraz Karta Zgłoszeń dla chętnych do uczestnictwa w turnieju siatkówki plażowej - dostępne są na stronach organizatorów www.malichycup.pl i www.ogrodmalichy.pl

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU, TAKŻE CAŁYMI RODZINAMI!!!

wróć na górę

25.05.2011

RUSZAJ Z NAMI - MALICHAMI!

Szanowni Państwo,
Wiosna zachęca do ruchu i zadbania o kondycję na letnie, wakacyjne wyjazdy. Wszystkich zainteresowanych własnym zdrowiem i sprawnością zapraszamy do wspólnego rekreacyjnego ruchu na świeżym powietrzu.

Już w najbliższą sobotę, 28 maja rusza na zielony spacer koło Nordic Walking naszego Stowarzyszenia. Wszystkich miłośników maszerowania z kijkami (a także tych bez kijków) zaprasza pani Maria Dudek (tel. 508 571 463 begin_of_the_skype_highlighting 508 571 463 end_of_the_skype_highlighting). Zbiórka o godz. 9.00 na boisku przy ul. Spacerowej.

Tydzień później, w sobotę 4 czerwca obok piechurów na wspólne rekreacyjne bieganie wyruszą również zwolennicy szybszego ruchu, bez kijkowego wspomagania. Do wspólnego biegania po naszych nadrzecznych ścieżkach zaprasza wszystkich chętnych pan Jacek Chaczykowski (tel. 605 556 754 begin_of_the_skype_highlighting 605 556 754 end_of_the_skype_highlighting).

Zachęcamy do międzypokoleniowego, rodzinnego i sąsiedzkiego potraktowania obu tych propozycji. Mamy nadzieję, że te aktywne soboty staną się dla mieszkańców Malich zdrową rekreacyjną tradycją.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

wróć na górę

26.04.2011

W związku z nie ustępującymi problemami mieszkańców ulicy Okopowej, delegacja statutowych władz Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla - Ogrodu Malichy złożyła na ręce Wiceprezydenta Miasta Pruszkowa list otwarty o następującej treści:

Pruszków - Malichy, 15 kwietnia 2011

Do Prezydenta Miasta Pruszkowa

List otwarty

dot. sytuacji na ul.Okopowej

Decyzją Zarządu Stowarzyszenia zwracamy się do Pana Prezydenta w sprawie, która dostatecznie nabrzmiała, aby uczynić ją otwartą dla lokalnej opinii publicznej.

Sytuacja mieszkańców ul.Okopowej w Osiedlu Malichy, którym budowa osiedla na obrzeżu Gminy Pruszków, poza jej granicami, radykalnie obniżyła jakość życia (są nią nieustannie nękani) znana jest władzom Miasta od dawna: spokojna, wąska, osiedlowa uliczka, dotychczas "ślepa", stała się jedyną trasą dojazdową obsługującą technicznie budowę dużej inwestycji bezprawnie nazwanej roboczo "Green Park Malichy". Sprawa ta stanowiła jeden z głównych tematów, jaki pojawił się na zorganizowanym przez nasze Stowarzyszenie w dniu 8 lutego br. spotkaniu mieszkańców Osiedla Malichy z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych ze szczebla gminy, miasta i powiatu, wzbudzając wiele emocji. Na przypomnienie zasługują dwa fragmenty tej debaty: jeden - to publiczne obraźliwe nazwanie pieniaczami mieszkańców ul.Okopowej, rozpaczliwie broniących swoich praw, przez inwestora budującego się osiedla, co doczekało się sprostowania przez dr Kostrzewę-Zorbasa, prezesa Stowarzyszenia Ład na Mazowszu: "to nie pieniactwo, to obywatelstwo". Drugi - to deklaracja władz Miasta Pruszkowa udzielenia mieszkańcom ul. Okopowej maksymalnego wsparcia ich słusznego obywatelskiego protestu w ramach obowiązującego prawa.

Po raz pierwszy sprawa ul.Okopowej była dyskutowana publicznie podczas spotkania z kandydatami na radnych oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Pruszkowie zorganizowanego przez Stowarzyszenie 15 listopada 2010 r. przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. W konsekwencji złożonych wówczas przez Wiceprezydenta Pana Andrzeja Kurzelę deklaracji wkrótce pojawił się przy skręcie w ul.Okopową zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 ton, co spowodowało przywrócenie ruchu kołowego na tej uliczce do stanu sprzed rozpoczęcia budowy. Interwencje podejmowane przez mieszkańców owocowały nakładaniem mandatów na kierowców nie respektujących znaku zakazu. Niestety, względny spokój mieszkańców trwał krótko. Po kilku miesiącach na uliczkę ponownie wjechały ciężkie pojazdy techniczne obsługujące budowę legitymując się pismem Starostwa Powiatowego - Wydziału Inwestycji i Drogownictwa (z 23.03.br.), które "interpretuje" znak zakazu w sposób jakoby zezwalający wszelkim pojazdom technicznym na obsługiwanie budowy "w obrębie ulicy Okopowej, niezależnie od przynależności terytorialnej". Nie aspirujemy do podejmowania polemiki prawnej z pokrętnościami owej "interpretacji", natomiast zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o pilną i jednoznaczną odpowiedź na pytanie proste, dla przeciętnego obywatela zrozumiałe i nie wymagające prawnych komentarzy: kto jest zarządcą ul. Okopowej jako ulicy gminnej, ipso facto kto z woli wyborców przyjął odpowiedzialność za jakość bytowej egzystencji jej mieszkańców, a także za prawidłową eksploatację nawierzchni tej ulicy (sfinansowanej niedawno z budżetu miasta przy wydatnym finansowym udziale mieszkańców), ewidentnie niszczonej przez pojazdy, do jakich nie jest przystosowana - Urząd Miasta Pruszkowa czy Starostwo Powiatu Pruszków. Po udzieleniu tej odpowiedzi, na którą z niecierpliwością czekamy, nasuwa się w sposób oczywisty kolejna obywatelska prośba - o równie pilne podjęcie stosownych kroków.

W miesiącu marcu na ul.Okopowej miało też miejsce inne wydarzenie, które nie sposób nie skojarzyć z okolicznością, o której wyżej. Przy skręcie w ul.Okopową oraz przy uliczkach bocznych (Stokrotki, Sasanki i Niezapominajki) pojawiły się kolejne znaki - znaki zakazu parkowania na jezdni, czyli przed poszczególnymi posesjami. Zjawisko jest bezprecedensowe, nie spotykane nigdzie więcej w Malichach, ani też chyba w Polsce, nie mówiąc już o tym, że zakaz zaparkowania samochodu w uliczce osiedlowej przed własnym domem przekracza granice zdrowego rozsądku. Jest to ewidentne wyjście naprzeciw potrzebom poruszania się wąską uliczką wielkich, ciężkich i trudnych w manipulowaniu pojazdów technicznych, jak również - być może rodzaj sankcji za podejmowane przez mieszkańców spontaniczne interwencje wobec kierowców łamiących zakaz wjazdu w ul.Okopową pojazdów o ładowności powyżej 3,5 t. Dociekanie mieszkańców ul.Okopowej, skąd wzięły się te znaki, poparte podpisanym przez nich protestem, zaowocowało jedynie uzyskaną informacją, iż niezidentyfikowany urzędnik postanowił o ich zaistnieniu "na prośbę mieszkańców" - to jest osób, które jednomyślnie ten zakaz oprotestowują. I tu już znajdujemy się w obszarze absurdu.

W tej sytuacji dziwić nie może, że wkrada się złowieszcza plotka nieprzyjazna wizerunkowi "dobrej władzy", obywatelskiego organu, którego powinnością jest troska o dobro mieszkańców. Jedną z nich jest krążąca pogłoska o wychodzeniu naprzeciw interesom inwestora poprzez poszerzenie ul.Okopowej kosztem niewielkiego chodnika (czy też nawet terenu większości posesji), inną - przemianowanie maleńkiej gminnej uliczki Okopowej na "drogę powiatową". Pragniemy stwierdzić z całą mocą: jako Stowarzyszenie nie dajemy temu wiary i pragniemy pozostać w przekonaniu, że nasza lokalna władza dokłada wszelkich starań do polepszania, a nie pogarszania sytuacji bytowej mieszkańców Pruszkowa, w tym Osiedla Malichy, a także, iż składane nam publicznie deklaracje traktuje z zasługującą na to powagą. Nie da się jednak nie dostrzec, że ciąg opisanych tu wydarzeń wskazuje na przekraczającą ramy prawa życzliwość niektórych urzędników wobec nieprzyjaznego i ignorującego obywatelskie prawa mieszkańców inwestora budującego się osiedla, nie mówiąc już o rozmijaniu się z przyzwoitością i dobrym obyczajem. Chcemy wierzyć, że są to sporadyczne przypadki urzędniczej samowoli. Z tą dobrą wiarą zwracamy się do Pana Prezydenta Miasta Pruszkowa o pilne podjęcie stosownych kroków tak, aby jak najszybciej rozwiać obywatelskie lęki o łamanie prawa. Wydaje nam się, iż pierwszym takim krokiem do podjęcia niezwłocznie winna być likwidacja niefortunnych znaków zakazu parkowania.

Z niecierpliwością czekać będziemy również na odpowiedź na zadane pytanie i na kroki kolejne.

Z prawdziwym szacunkiem

Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Olgierd Lewan
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Bogusław Stanisławski

W przeprowadzonej życzliwej rozmowie delegacja otrzymała zapewnienie o podjęciu przez władze Miasta stosownych kroków.

wróć na górę

12.04.2011

Sprzątamy Świat w Malichach

Szanowni i mili Sąsiedzi - mieszkańcy Malich
i wokółmalichowskich przyległości!

Kontynuując naszą akcję Sprzątania Świata w Malichach i okolicy, (która w sobotę 9 kwietnia tak sympatycznie zjednoczyła nas we wspólnym sprzątaniu naszego osiedla), informujemy, że odbierając od Państwa wiele pytań o to co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym - podjęliśmy działania w celu załatwienia tego problemu.
Znaleźliśmy firmę, która w najbliższą sobotę 16 kwietnia w godzinach przedpołudniowych będzie odbierała od Państwa własnym samochodem ciężarowym zużyte elektrosprzęty RTV i AGD (lodówki, telewizory, komputery, pralki, radia, mikrofalówki, itp.) oraz stare zużyte opony samochodowe.
Przyjadą, zapakują i zabiorą - wszystko oczywiście całkowicie bezpłatnie :)
Chętnych do pozbycia się tego typu zużytego sprzętu prosimy o wpisanie się na listę adresów, pod które mają podjechać odbiorcy. Lista dostępna jest w sklepie p. T. Chmurowej (róg Dolnej i Pęcickiej) oraz w sklepiku spożywczym obok przystanku WKD. Zgłoszenia można również dokonać zwrotnym e-mailem na adres naszego Stowarzyszenia: stowarzyszenie@ogrodmalichy.pl .
Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 14 kwietnia.

Pozbądźmy się zbędnych elektrośmieci!

Prosimy Państwa o poinformowanie o tej możliwości Waszych sąsiadów - Wykorzystajmy okazję - pozbądźmy się z naszego osiedla sprzętów, które nie mieszczą się do śmietnika i często rdzewieją nam w piwnicy, za garażem lub w kącie ogrodu.

Korzystając z okazji
pragniemy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom
uczestniczącym, niektórzy całymi rodzinami, w naszej akcji
Sprzątania Świata w Malichach i okolicy 9 kwietnia.
Nienajlepsza pogoda nie przeszkodziła nam ani w uzbieraniu ponad 100 worków przydrożnego i ulicznego śmiecia, ani we wspaniałym, sąsiedzkim ognisku, przy którym bawiliśmy się wszyscy do późnego wieczora.

(A oto kilka fotograficznych migawek z tej akcji)

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy - po raz kolejny udowodniliśmy (nie tylko sobie), że tak niewiele trudu potrzeba, by żyło nam się lepiej i przyjemniej!

wróć na górę

1.04.2011

PLAN ZAGOSPODAROWANIA BĘDZIE ZMIENIONY!

Miło nam poinformować wszystkich mieszkańców Malich (i nie tylko), że na ostatniej sesji Rady Miasta Pruszkowa w dniu 31 marca 2011 r. zapadła oczekiwana przez nas decyzja o wdrożeniu zmiany obowiązującego obecnie Planu Zagospodarowania dla Malich w celu wyeliminowania z niego furtek dogodnych dla deweloperów. Uchwała została podjęta jednogłośnie głosami wszystkich radnych, co zostało przyjęte oklaskami obecnych na sali członków naszego Stowarzyszenia Mieszkańców.

TO JEST NASZ WSPÓLNY SUKCES !!! To także dowód na to, że trzymając się starej jak świat prawdy: "w jedności siła" - jesteśmy w stanie skutecznie domagać się swoich praw, czego prawdopodobnie nie osiągnął by nikt z nas walcząc o nie w pojedynkę. Możemy sobie wzajemnie pogratulować, ale pamiętajmy, że to dopiero początek tej drogi. Tym łatwiej będzie nam jednak walczyć na kolejnych etapach i w kolejnych sprawach, że mamy już obecnie pełne potwierdzenie, że droga którą obraliśmy jest słuszna i skuteczna.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wsparli swoimi podpisami nasz protest przeciwko deweloperskim budowlom, a także tym wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w pamiętnej Konferencji "Przyszłość Malich" walnie przyczyniając się do osiągniętego wtedy sukcesu. Dziękujemy za "już" i prosimy o "jeszcze"! Jesteśmy dopiero na początku drogi i dalsze wspieranie działań Stowarzyszenia przez wszystkich mieszkańców naszego osiedla będzie bardzo przydatne w kolejnych bataliach o ważne dla nas wszystkich sprawy.

Pozdrawiamy wszystkich Państwa serdecznie
Zarząd Stowarzyszenia

wróć na górę

24.03.2011

WALNE ZEBRANIE

Szanowni Państwo, Mili Sąsiedzi,

zgodnie z wcześniej podanymi informacjami przypominamy, że w dniu

26 marca br. (sobota)

odbędzie się Walne Zebranie
członków Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy.

Zebranie odbędzie się w sali świetlicy
Przedszkola Niepublicznego "Jedynka" przy ul. Sadowej 62.
Początek zebrania: w I terminie o godz. 10.00
w przypadku braku quorum II termin rozpoczęcia - o godz. 10.30

Informacje o proponowanej tematyce zebrania oraz planowany porządek obrad, zgodnie z zapowiedzią, wszyscy członkowie Stowarzyszenia otrzymują drogą listowną (do domowych skrzynek pocztowych).

Pozdrawiamy i zapraszamy
Zarząd Stowarzyszenia

wróć na górę

08.02.2011

Konferencja spełnionych zamierzeń

Szanowni Państwo, Drodzy Sąsiedzi!

Nasza Konferencja ph. "Przyszłość Malich - lepiej planować niż protestować" stała się wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięci mieszkańców naszego osiedla oraz naszych gości. Reprezentacyjna sala Pałacyku Nad Utratą z trudem pomieściła wszystkich uczestników spotkania. Nawet najstarsi Maliszanie nie pamiętają wcześniejszego, tak licznego i zaangażowanego zgromadzenia mieszkańców.
To właśnie ta tak duża frekwencja i nasze zaangażowanie we wspólne sprawy spowodowały, ze Konferencja stała się naszym wspólnym sukcesem w wymiarze, którego nawet wcześniej się nie spodziewaliśmy. Największym miernikiem tego sukcesu jest nasza sąsiedzka jedność i poczucie siły, którą wspólnie stanowimy. Dla nas, członków Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy świadomość tak silnego, zbiorowego poparcia mieszkańców jest wspaniałą nagrodą za dotychczasowe nasze wysiłki oraz potwierdzeniem, że obraliśmy słuszną drogę. Jest też potwierdzeniem, że mieszkańcy Malich docenili sens i potrzebę istnienia naszego Stowarzyszenia i uwierzyli, że

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

A wymierne efekty Konferencji? Są także widoczne:

 • wdrożyliśmy proces zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w celu wykluczenia z niego furtek dopuszczających "blokowe" budownictwo oraz uzyskaliśmy zapewnienie władz o szybkiej ścieżce legislacyjnej tych zmian
 • uzyskaliśmy od naszych władz samorządowych deklarację wsparcia w obronie ul. Okopowej przed rozjeżdżaniem jej przez transport budowlany
 • wdrożyliśmy starania o uzyskanie dla Malich statusu Osiedla-Ogrodu
 • nawiązaliśmy bliskie kontakty z organizacjami mieszkańców z innych "ogrodowych" miejscowości, w tym z Komorowa i Zalesia

Nasza Konferencja odbiła się też szerokim echem w miejscowej prasie. Największe lokalne gazety: "Gazeta WPR" i "Kurier Południowy" zamieściły z niej obszerne relacje ("Kurier" zrobił z tego nawet hit numeru na pierwszej stronie!).
Odpowiednie nagłośnienie naszych problemów oraz naszej zbiorowej determinacji do ich zwalczenia to także ogromny sukces tego spotkania. Ewentualnych dalszych inwestorów chcących budować w Malichach budynki wielorodzinne ostrzegliśmy w ten sposób, że kolejne tego typu pomysły nie będą miały szans na realizację. I o to też chodziło!

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na Konferencji mieszkańcom Malich i naszym gościom za tak liczny udział i tak wielkie zaangażowanie. Dzięki naszej wspólnej determinacji nie pozwolimy z jednorodzinnych, ogrodowych Malich zrobić kolejnych Włoch czy Ursusa.

Więcej zdjęć z konferencji w naszej galerii (dziękujemy redakcji gazety "WPR" za udostępnienie zdjęć).

wróć na górę

01.02.2011

Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy
serdecznie zaprasza na konferencję ph.

Przyszłość Malich - lepiej planować, niż protestować"

8 lutego 2011 r., godz. 18.00
Pałacyk Nad Utratą (d. Klub Pacjenta)
na terenie Szpitala Tworkowskiego

W programie przewidujemy podjęcie tematów:

 • "Malichy dziś i jutro - ogrody, a nie podwórka" - wprowadzenie w problematykę z prezentacją multimedialną
 • ocena współczesnych uwarunkowań realizacji koncepcji Osiedli- i Miast-Ogrodów w kontekście osiedla Malichy
 • debata nad planami rozwojowymi osiedla Malichy oraz terenów przyległych - Tworek, Reguł i Pęcic
 • dyskusja ogólna z nad problemami lokalnymi z udziałem mieszkańców

Do udziału w Konferencji, która będzie miała formę konstruktywnego dialogu mieszkańców z lokalnymi władzami zaproszeni zostali mieszkańcy z rejonu Malich oraz przedstawiciele władz powiatowych i miejskich Pruszkowa, gminnych Michałowic, odpowiedzialni urzędnicy z tych urzędów oraz zainteresowani goście i media. Przewidywany czas trwania Konferencji - ok. 2,5 godz.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

RSVP - będziemy wdzięczni za potwierdzenie udziału
e-mailowe: stowarzyszenie@ogrodmalichy.pl
lub telefoniczne: 501 750 705 begin_of_the_skype_highlighting 501 750 705