Karmnik dla ptaków

 

Protest przeciwko blokowej deweloperce

Akcja zbierania podpisów pod naszym społecznym protestem skierowanym przeciwko łamaniu prawa budowaniem w naszych jednorodzinnych Malichach wielorodzinnych bloków mieszkalnych przybrała rozmiary spontanicznego odruchu społecznego. W niedługim czasie na listach wyłożonych w naszych osiedlowych sklepach podpisało się ponad 500 osób (!).
Skala obywatelskiej jednomyślności mieszkańców w tym zakresie jest imponująca. Potwierdza ona zarówno nam samym, jak i przede wszystkim niesumiennym urzędnikom oraz deweloperom cwaniacko naginającym prawo - że wola mieszkańców jest tu jednoznaczna - NIE POZWOLIMY NA PRZEKSZTAŁCENIE MALICH W BLOKOWISKO!!!

Kabaretowo niemalże odcina się na tle tej społecznej jednomyślności przypadek właścicielki kiosku gazetowego przy WKD, która odmówiła prowadzenia u siebie listy podpisów twierdząc, że ona popiera budowę bloków, bo będzie miała więcej klientów. Ten akt sąsiedzkiej niesolidarności skutek miał taki, że wielu jej dotychczasowych klientów przeniosło się z zakupami gazet i biletów do osiedlowych sklepów. Pani kioskarce należy zatem życzyć pomyślności w jej oczekiwaniu na nowych "klientów z bloków".

Warto podkreślić, ze oprócz akcji protestacyjnej powołany przez nasze Stowarzyszenie zespół ekspercki opracowuje obecnie rejestr naruszeń przepisów ogólnych, prawa budowlanego, miejscowego planu zagospodarowania oraz uchybień proceduralnych popełnionych w przypadku obu deweloperskich budów. Jest tego długa lista! Począwszy od budowy "czworaka" zamiast zgłoszonych dwóch bliźniaków, po naruszenia wymogów obszarowych, odległościowych, wysokościowych i proceduralnych.

Dopiero na dzień 10 stycznia mamy umówione spotkanie ze Starostą ze złożeniem na jego ręce naszego protestu. Aż do tego czasu spóźnialscy będą więc mieli możliwość dopisania się do listy protestujących. Końcówka listy podpisów wyłożona jest w sklepie p. Teresy Chmurowej (róg Dolnej i Pęcickiej).

wróć na górę

Malichowskie samorządowe wybory\'2010

W ramach akcji przedwyborczej podjęliśmy się zadania niemalże pionierskiego. Wiedząc od mieszkańców, że w ogóle nie znają swoich radnych, 15 listopada - na tydzień przed wyborami, zorganizowaliśmy spotkanie-debatę mieszkańców z kandydatami na radnych z naszego osiedla. Na podstawie zgłoszeń mieszkańców wytypowaliśmy najważniejsze, nurtujące nas wszystkich problemy i postawiliśmy je przed kandydatami na naszych radnych.

Debata, zarówno w ocenie mieszkańców, jak i kandydatów, była bardzo udana. W zgodnej opinii uczestników jej efekty będą przydatne dla nas wszystkich. Mieszkańcy usłyszeli konkretne pomysły na rozwiązanie wielu problemów i deklaracje ich podjęcia. Przyszli radni dzięki temu spotkaniu poznali zaś wiele lokalnych problemów, o których do tej pory, mimo zamieszkiwania na miejscu - nie wiedzieli.

Tuż przed samymi wyborami podjęliśmy wśród mieszkańców także prowyborczą akcję ulotkową ph. "Głosuj dobrze dla Malich" zachęcającą do głosowania na naszych lokalnych kandydatów. Akcja przyniosła pożądany skutek bo z 4 "malichowskich" kandydatów do Rady Miasta - aż trzech otrzymało mandaty radnych(!).
Są to (alfabetycznie):

Krzysztof Biskupski,
Henryk Wacławek
i Maciej Wrona.
Mandat radnego powiatowego uzyskała też p. Maria Makowska.

Tak duża reprezentacja "naszych" daje nam szansę stworzenia w Radzie Miasta pozytywnego lobbingu dla lokalnych spraw. Zakładamy oczywiście, że nasi wybrańcy nie zapomną kto ich wybrał i z jakimi oczekiwaniami. Wszak następne wybory za niespełna 4 lata, a czas wyborczej weryfikacji. właśnie się rozpoczął!

wróć na górę

POZNAJ SWOJEGO RADNEGO
- SPRAWDŹ CZY ZNA TWOJE PROBLEMY!

Zanim w wyborach samorządowych 21 listopada oddasz swój głos sprawdź czy ci, którzy o niego zabiegają znają Twoje problemy i czy będą starali się je rozwiązać. To ważne, bo na następne 4 lata powierzasz im prawo decydowania o Twoim, i naszym wspólnym, otoczeniu!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców na spotkanie - debatę z kandydatami na radnych z naszego rejonu, Malich i Tworek.

Poniedziałek 15 listopada,
godz. 18,45 w Pałacyku nad Utratą
(dawny Klub Pacjenta)
na terenie Szpitala Tworkowskiego.

PRZYJDŹ - POSŁUCHAJ - ZADAJ PYTANIE!

WYBIERZ ŚWIADOMIE!

wróć na górę

PODPISUJEMY PROTEST!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom licznie zgłaszanym przez mieszkańców Malich informujemy, że Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy podjęło działania przeciwko budowaniu na naszym osiedlu blokowych budynków wielorodzinnych.
Wszyscy obserwujemy obecnie z niepokojem nasilony proceder wykupu posesji jednorodzinnych w Malichach przez deweloperów, którzy wyburzają stojące tam domy jednorodzinne i zabudowują działki wielomieszkaniowymi blokami. Zabudowa taka jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania i burzy jednorodzinny charakter naszego osiedla, zabiera nam słońce, zieleń, ciszę i spokój.
Nie możemy pozwolić na to, by tak jak np. w warszawskiej dzielnicy Włochy, budowano u nas wielorodzinne, wysokie bloki mieszkalne w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów i ogrodów. Obniża to naszą jakość życia i degraduje wartość materialną naszych nieruchomości.
Dlatego nasze Stowarzyszenie podjęło zdecydowane działania, by ten proceder powstrzymać. Jednym z tych działań jest wystosowanie społecznego protestu w tej sprawie do Starostwa Powiatowego, które wydaje pozwolenia na te inwestycje budowlane.
Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Malich do czynnego poparcia tej akcji i złożenie swojego podpisu pod tym protestem!
Nie pozostańmy bezczynni, bo inaczej za kilka lat przyjdzie nam mieszkać pośrodku blokowiska mieszkalnego.

Nie pozwólmy na to ! W naszej sąsiedzkiej jedności siła!

List protestacyjny wyłożony jest do podpisu w osiedlowych sklepach i kioskach

wróć na górę

W sobotę 2 października nad rzeczką na skwer przy mostku pod starą wierzbą na końcu ul. Strumykowej odbyła się sąsiedzka impreza

Winobranie w Malichach

W programie m.in.:

  • odsłonięcie ławeczki pod wierzbą
  • sąsiedzkie ognisko
  • winiarski October Fest z prezentacją Winnicy Malichy
  • liczne degustacje kulinarne, w tym Kociołek Strumykołek

W programie artystycznym: Zespół Nielichy ze Wsi Malichy

Zapraszamy do naszej galerii

wróć na górę

Rozpoczęły pracę Zespoły Działania

Informujemy Państwa, że powołaliśmy w naszym Stowarzyszeniu zespoły działania, których zadaniem będzie kierunkowa praca na rzecz poszczególnych dziedzin otaczającej nas, malichowskiej codzienności. Powołane do tej pory zespoły to:

  1. Zespół budowlano-urbanizacyjny - nadzór nad prawidłowością inwestycji budowlanych i drogowych prowadzonych w Malichach (i najblizszym sąsiedztwie) zgodnych z miejscowym planem zagospodarowania, prawem budowlanym oraz z ideą zachowania jednorodzinno-ogrodowego charakteru osiedla; dążenie do uzyskania statusu strony konsultującej projekty budowlane i przekształceniowe obiektów budowlanych w Malichach; starania o funkcjonalne rozwiązania drogowo-komunikacyjne, w tym o właściwe rozwiązanie wyjazdu na Al. Jerozolimskie
  2. Zespół ekologiczny - nazdór nad zachowaniem "zielonego charakteru" osiedla, inicjatywy proekologiczne w zakresie ochrony flory (drzewa, krzewy, tereny zielone) jak i fauny (ptaki śpiewajace, jeże, bażanty, itp.)
  3. Zespół rekreacji i infrastruktury socjalnej - dbałość o zgodną z zasadą zrównoważnego rozwoju osiedla rozbudowę zaplecza socjalnego dla mieszkańcow Malich, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia (dostęp do podstawowych uslug medycznych na miejscu), rekreacji (place zabaw, tereny sportowe i spacerowe, ściezki rowerowe, itp.) oraz oświaty i kultury (dział. przedszkolna i pozalekcyjna dla dzieci, działalność klubowa i kulturalna dla dorosłych, dążenie do budowy klubu osiedlowego w Malichach jako niezbędnej bazy umozliwiajacej prowadzenie tego typu działań na miejscu)

Bardzo prosimy wszystkich Państwa o zgłaszanie się, wg własnych zainteresowań, pomysłów i możliwości czasowych, do pomocy i pracy (choćby tylko koncepcyjnej) w poszczególnych zespołach.